Blog
Na našom blogu sa môžete dozvedieť množstvo informácií zo sveta financií, taktiež tu nájdete zaujímavé články, doplňujúce informácie o našich službách a možnosti investovania.
 .'_750x300.jpg'))
Zdanění a jeho vliv na rodinný rozpočet
Každý měsíc, kdy vydělávající členové rodiny obdrží svou výplatu, část z této částky je již zdaněna. A když se vydají na nákupy, opět platí daně. Dokonce i když tankují palivo do auta, podstatná část z této částky putuje státu. Daně tvoří nedílnou součást našich životů a výrazně ovlivňují i to, kolik peněz reálně zůstane české rodině na její fungování. Jak konkrétně ovlivňuje zdanění na rozpočty rodin?
Které daně nejvíce zatěžují rodinný rozpočet?
Pokud bychom měli sestavit žebříček, které daně zatěžují nejvíce rodinný rozpočet, přední příčky by patřily dani z příjmu a DPH, která na vás číhá prakticky všude. Pojďme ale pěkně po pořádku.
Daň z příjmu fyzických osob
Daň z příjmu patří mezi ty nejviditelnější, stačí se detailněji podívat na svoji výplatní pásku. Zcela zřejmě je to právě daň z příjmu fyzických osob, která výrazně ovlivňuje výši disponibilního příjmu domácností. Sazba daně z příjmů fyzických osob činí 15 % pro část základu daně do 48násobku průměrné mzdy a 23 % pro část základu daně přesahující 48násobek průměrné mzdy.
Kromě daní snižují čistý příjem i odvody. Pro úplnost se však vyplatí dodat, že daň je povinná platba státu bez nároku na protiplnění, přičemž výnos z daní jde do státního nebo místních rozpočtů a slouží k financování veřejných služeb jako školství či zdravotnictví. Odvody na druhé straně představují platby České správě sociálního zabezpečení a zdravotních pojišťoven, kde vzniká pojištěncům nárok na protiplnění ve formě sociálních dávek, důchodu či zdravotní péče.
Daň z přidané hodnoty (DPH)
Druhým velkým daňovým nákladem pro české rodiny a v zásadě pro každého jednotlivce je DPH. V současnosti platí tři sazby daně z přidané hodnoty (DPH), které byly upraveny v rámci konsolidačního balíčku platného od 1. ledna 2024. Základní sazba zůstala na úrovni 21 % a vztahuje se na většinu zboží a služeb. První snížená sazba byla snížena na 12 % (z původních 15 %) a týká se například potravin, nealkoholických nápojů, hromadné dopravy a vybraných služeb. Druhá snížená sazba, činí 0 % a platí pro knihy, léky a některé zdravotní pomůcky, čímž se tyto položky staly osvobozeny od DPH.
DPH je zahrnuta v ceně prakticky všeho, co si koupíme – od potravin, přes oblečení, až po účty za energie. Průměrná česká rodina tak prostřednictvím DPH odvádí státu měsíčně tisíce korun, přičemž platí, že právě DPH je státní pokladnu tou nejdůležitější.
Spotřební daně z paliv
Spotřební daně z paliv představují pro rodiny s autem významnou finanční zátěž. U benzínu Natural 95 činí spotřební daň 10,95 Kč/litr. K tomu je třeba připočítat 21 % DPH, která se použije na celkovou částku, a to i včetně spotřební daně.
Při průměrné spotřebě auta 7 litrů na 100 km a najetých 15 000 km ročně zaplatí česká rodina jen na spotřební dani z paliv přibližně 11 500 Kč ročně.
Další daně ovlivňující rodinný rozpočet
Kromě zmiňované „velké trojice“ daní zatěžují rodinné rozpočty i další. Patří sem například spotřební daně z alkoholu či tabáku, které výrazně zvyšují ceny těchto produktů a nově si lidé připlatí i za slazené nápoje. Ve srovnání s mnoha jinými státy si fyzické osoby nemusí dělat starosti s daní z motorových vozidel, ta se totiž vztahuje pouze na vozidla určená pro podnikatelské účely.
Za zmínku stojí i daň z nemovitostí hrazenou jednou ročně, která však není pro domácnosti ve srovnání s jinými daněmi až tak výraznou zátěží.
Praktické tipy jak snížit daňové zatížení
Placení daní se vyhnout nedá, avšak některými kroky můžete daňové zatížení rodinného rozpočtu alespoň částečně zmírnit. Vyplatí se vědět minimálně o níže uvedených možnostech.
Využijte daňových bonusů
Daňový bonus na děti představuje významnou formu finanční podpory pro rodiny s dětmi. Rodiče si mohou uplatnit daňové zvýhodnění na každé vyživované dítě, které s nimi žije ve společné domácnosti. Výše daňového bonusu se odvíjí od počtu dětí – na první dítě činí 15 207 Kč ročně, na druhé dítě 22 320 Kč ročně a na třetí a každé další dítě 27 840 Kč ročně. Pokud je daňové zvýhodnění vyšší než daňová povinnost, vzniká nárok na daňový bonus, který může být vyplacen až do výše 60 300 Kč ročně. Pro uplatnění tohoto bonusu musí rodič dosáhnout příjmu alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy za zdaňovací období.
Nezdanitelná část základu daně
Efektivní využití nezdanitelné části základu daně může přinést významnou úsporu, například pokud je jeden z manželů bez příjmu a stará se o vyživované nezletilé dítě v rámci vaší domácnosti. Při plánování rodinných financí se vyplatí zvážit rozložení příjmů mezi manžely tak, aby se maximalizoval efekt tohoto nástroje a zároveň si podrobně nastudovat konkrétní podmínky pro uplatnění.
Daňově efektivní investice
Snížit si daňové zatížení můžete i při investování, pokud se rozhodnete pro vybrané typy aktiv, ze kterých výnosy jsou po určité době osvobozeny od daně z příjmu. Jedná se třeba o investice do akcií držené déle tři roky. Podobně platí osvobození od daně při prodeji nemovitosti po pěti letech vlastnictví. Pečlivé plánování investic a prodeje majetku s ohledem na tato pravidla přináší citelnou úsporu na daních.
Využívání cestovních náhrad
Pro zaměstnance, kteří často cestují, může být výhodnější vyúčtování cestovních náhrad namísto navýšení mzdy, jelikož náhrady nepodléhají dani z příjmu ani odvodům.
Kombinací více způsobů a aktivním přístupem ke svému majetku a investicím může průměrná česká rodina ročně ušetřit minimálně desetitisíce korun. Vyplatí se proto plánovat, získat alespoň základní orientaci v problematice a užitečná může být s daňovým poradcem, která vám po zvolení té nejvhodnější strategie rychle vrátí.
Investovaná suma:
Doba investování:
Investovaná suma:
Doba investování:
Výnos:
Celkový stav účtu: