Blog
Na našom blogu sa môžete dozvedieť množstvo informácií zo sveta financií, taktiež tu nájdete zaujímavé články, doplňujúce informácie o našich službách a možnosti investovania.
 .'_750x300.jpg'))
SWOT analýza
Ve světě podnikání a investování mají analýzy zásadní význam, protože rozhodovat se výlučně podle pocitů se zkrátka nevyplatí. Ať už jste začínající podnikatel nebo investor, potřebujete nástroje a postupy, které vám pomohou systematicky hodnotit příležitosti a rizika. Patří mezi ně i tzv. SWOT analýza, jenž dokáže poskytnout komplexní pohled na jakýkoli projekt či podnik. Její důležitá přidaná hodnota spočívá ve schopnosti kombinovat interní i externí faktory a vytvářet tak ucelený obraz o analyzovaném subjektu. Co se o SWOT analýzách vyplatí vědět?
Komplexní pohled na podnikání
Než vám odhalíme detaily SWOT analýzy, je důležité pochopit širší kontext podnikatelské analýzy. Zejména v současném konkurenčním prostředí potřebujeme znát nejen daný podnik nebo projekt a jeho možnosti, ale také vnější prostředí, v jehož rámci funguje. Zatímco PESTLE analýza nám pomáhá pochopit makroekonomické faktory a Porterův model se zaměřuje na konkurenční prostředí, SWOT analýza spojuje interní i externí pohled do jednoho celku.
Začít nemůžeme jinak, než vysvětlením samotného názvu. SWOT je totiž zkratkou anglických slov Strengths (silné stránky), Weaknesses (slabé stránky), Opportunities (příležitosti) a Threats (hrozby). První dvě kategorie představují interní faktory, které mohou podnik přímo ovlivňovat. Patří sem třeba kvalita produktů, efektivita procesů, finanční situace či lidské zdroje. Příležitosti a hrozby naopak reprezentují externí vlivy, které podnik či projekt ovlivňují, ale nemá je jak přímo kontrolovat, ačkoli na ně musí reagovat – zpravidla jde o změny v chování zákazníků, technologický vývoj či legislativní změny.
Praktické využití SWOT analýzy
Potenciál SWOT analýzy můžeme snad nejlépe ilustrovat na konkrétním příkladu. Představte si situaci, kdy ambiciózní podnikatel zvažuje otevření specializované kavárny v centru města. Se SWOT analýzou může svůj záměr systematicky zhodnotit, pokud si nakreslí kruh a rozdělí jej na čtyři stejné části. Ty budou představovat jednotlivé kategorie SWOT analýzy, které jsme vám již představili výše.
Mezi silné stránky může patřit jedinečný koncept (například specializace na lokálně pražené kávy, které budou oslovovat zejména fajnšmekry), výhodná lokalita s vysokou frekvencí chodců a výskytem zaměstnancům z místních firem či kvalifikovaný personál s certifikací v baristice. Silnou stránkou může být i to, je-li potenciální podnikatel sám velkým fanouškem kvalitní kávy a má v tomto směru bohaté know-how. Slabými stránkami, resp. riziky zase mohou být omezené finanční zdroje, málo zkušeností s vedením kavárny (pokud je zakladatel nemá) a potenciálně vysoké náklady na nábor a udržení kvalifikované pracovní síly.
V oblasti příležitostí může analýza odhalit rostoucí trend zájmu o kvalitní kávu, možnost rozšíření služeb o rozvoz či potenciál pro pořádání kávových workshopů. Mezi hrozby patří silná konkurence stávajících kaváren, možné zvýšení nájemného či změna spotřebitelských preferencí. Tato analýza pomůže nadějnému podnikateli nejen lépe pochopit situaci, ale také formulovat strategie pro maximalizaci příležitostí a minimalizaci rizik.
Význam SWOT analýzy pro investory
SWOT analýza není užitečná pouze pro podnikatele, ale také pro každého, kdo hledá možnosti jak investovat. Jedná se totiž o jeden ze způsobů, jak hodnotit investiční příležitosti, porovnávat je a identifikovat potenciální rizika i silné stránky. Investor může například pomocí SWOT analýzy odhalit, že podnik má sice momentálně slabé finanční výsledky (slabá stránka), ale disponuje unikátní technologii (silná stránka), případně dokáže relativně rychle zvyšovat svůj podíl na trhu (příležitost). Znalosti týkající se SWOT analýz se týkají zejména těch investorů, kteří se orientují na startupy, případně si pečlivě vybírají akcie firem, do kterých chtějí investovat.
Neexistuje samozřejmě jednotná metodika, od které byste se při tvorbě analýz nemohli odchýlit. Setkat se proto můžete také s různými variacemi SWOT analýz.
Typickým příkladem je matice TOWS, která se jako analytický nástroj používá jako další krok po tvorbě SWOT analýzy. Ve své podstatě kombinuje vliv slabých a silných stránek, příležitostí a hrozeb. Při vzájemném průniku témat ale umožňuje formulovat konkrétní návrhy, kdy silné stránky směrují k potlačení hrozeb a využití příležitostí. Dále slabé stránky v kombinaci s hrozbami avizují nutnost zajištění pasivních či defenzivních strategií. Jejím hlavním přínosem je to, že pomáhá systematicky formulovat strategie kombinováním jednotlivých faktorů.
Kromě TOWS matice ale můžete využít také kvantitativní SWOT analýzy přidávající váhové koeficienty, které umožňují přesněji určit význam jednotlivých faktorů. Dynamická SWOT analýza zase bere v úvahu časový rozměr a sleduje, jak se jednotlivé faktory mění v čase.
Při SWOT analýze se snažte o objektivitu
Pro maximální přínos SWOT analýzy je třeba zachovat objektivnost a smysl pro realitu. Jakékoliv přikrášlování či zlehčování zapříčiní, že SWOT analýza pro vás nebude mít skutečný význam.
Častou chybou je přeceňování silných stránek a podceňování třísel či hrozeb. Rovněž není třeba zapomínat ani na pravidelnou aktualizaci analýz, zejména s ohledem na to, že podnikatelské prostředí se v některých segmentech neustále mění. Jen tak může SWOT analýza plnit svou úlohu jako nástroj strategického řízení a rozhodování.
SWOT analýzy a jejich varianty i v současnosti, kdy se stále více pozornosti věnuje složitějším datovým analýzám, zůstávají jedním z nejužitečnějších nástrojů strategického plánování. Jejich hlavním úkolem je univerzálnost a schopnost poskytnout rychlý, ale komplexní pohled na analyzovaný subjekt a jak pro podnikatele, tak i investory jsou nástrojem, který pomáhá přijímat lepší rozhodnutí.
Investovaná suma:
Doba investování:
Investovaná suma:
Doba investování:
Výnos:
Celkový stav účtu: